Blog

Cestovní organizér - návod

Jak ušít cestovní organizér

Pokud někdo jede na víkend do Londýna bez vás, co uděláte? Vnutíte mu něco, díky čemu tam budete tak nějak fyzicky taky přítomný, ne?
Přesně to mě napadlo, když jsem úplně náhodou narazila na tuhle látku. Načasování nemohlo bejt lepší. Jen co jsem ji viděla, měla jsem jasno. Koupit si ji můžete taky – přímo tady.

Dneska sice málokdo nastupuje do letadla s papírovou letenkou, ale pas je naštěstí pořád potřeba – naštěstí píšu proto, že jinak by celej slavnej organizér byl tak trochu naprd, a to by rozhodně byla velká ztráta pro lidstvo.
Nejen bez pasu, ale i bez peněz do ciziny nelez, proto se do něj ještě v pohodě vejdou platební karty. Dokonce čtyři, protože novoroční slevy si to žádaj.

Pokud někam vyrážíte, je nejvyšší čas si jeden takovej spíchnout, protože cokoli, co člověku pomůže uspořádat chaos v zavazadlech, má cenu zlata.
Tohle šití má hned  dvě výhody:
1. nebude to trvat víc než hodinu (za to dám ruku do ohně) a
2. nespotřebujete skoro žádnou látku

to se vyplatí, takže hurá na věc!
Potřebovat budete:
Cestovní organizér - návod

  • pevnější zažehlovací výztuhu jako je třeba ronofix (mně došel, tak jsem našla kus něčeho nezažehlovacího a při kraji to na látku prošila, takže konec výmluv) 20,5 x 24,5 cm
  • látku na vnějšek 20,5 x 24,5 cm
  • látku na vnitřek 20,5 x 24,5 cm
  • látky na kapsičky –  2 x obdélník 20,5 x 14 cm a 2x obdélník 20,5 x 18 cm
  • gumičku a knoflík

Ty půlcentimetry vyypadaj assi divně, ale pokud to má na konci všechno vyjít tak, aby se do malých kapsiček vešly karty úplně akorát a nevypadávaly ven, je potřeba to mít spočítaný – a to já mám, takže pěkně měřte 😉

1. Látky na kapsičky přehnětě delšími stranami rubem k sobě, vyžehlete a prošijte asi půl centimetru od přeloženého okraje:
Cestovní organizér - návod2. Menší položte na větší a v půlce ji k ní přišijte. U horního okraje se vyplatí dvakrát zapošívat, aby se tím vytahováním a zastrkáváním karet neutrhla.
Cestovní organizér - návod
3. Na výztuhu nažehlete (nebo přišijte) látku vnitřku a naskládejte na ni kapsičky přesně tak, jak je to vidět na fotce. Všechno při kraji přišijte:
Cestovní organizér - návod4. Tady už všechno drží tak, jak má a kapsy kapsují, takže se blížíme k cíli.
Cestovní organizér - návod5. Připravte si poutko z gumičky (stačí klidně udělat uzel na nějaký do vlasů) a knoflík, který se jím dá protáhnout.
Cestovní organizér - návod 6. Poutko přišijte na látku vnějšku, doprostřed levého okraje. Pokud nevíte proč, zkuste si látku přeložit tak, jak bude výsledek vypadat. Poutko musí byý vzadu, jinak by nám to nefungovalo. Při přišívání je navíc potřeba ho směřovat směrem k látce, ne ven, abyste ho nezašili dovnitř a nemuseli párat.
Cestovní organizér - návodCestovní organizér - návod7. Na stůl si položte látku vnějšku a přišpěndlete na ni vnitřek s kapsami lícovými stranami k sobě.
Cestovní organizér - návod
8. Všechno prošijte (vzhledem k té výztuze alespoň jehlou 90) půl centimetru od okraje. Na jedné delší straně si nechte asi 5 cm nesešitých, ať je to kudy obrátit. Sestříhejte všechno, co přesahuje výztuhu a taky růžky, aby byl výsledek špičatý. Pozor ať neprostřihnete šev – je otrava znovu všechno obracet, když po protočení objevíte v rohu díru.
Cestovní organizér - návod9. Tahle část není zábavná, ale výsledek za trochu vopruzu stojí. Nesešitou dírou vytahujte ven vnitřek tak dlouho, až se vám všechno protočí správnou stranou ven. Na opravdu špičatý růžky zázračně fungují čínský jídelní hůlky. Až to s nimi budete vyrovnávat, moc netlačte, ať si nic neprotrhnete, v týhle fázi už by to byla vážně škoda!
Cestovní organizér - návod10. Všechno vyžehlete, látku vyčnívající z nesešité mezery zastrčte dovnitř, čímž se schová a opět půl centimetru u kraje prošijte- Tentokrát celé kolem dokola.
Cestovní organizér - návod11. Teď už zbává jen přišít knoflík. Pokud se ho rozhodnete předtím potáhnout nějakou sladěnou látkou, návod je tady, ale použít můžete klidně i obyčejný. Změřte si, kam dosahuje nenatažené poutko, udělejte si pro jistotu značku a můžete přišívat.
Cestovní organizér - návodHotovo!
Teď už se zbývá jen kochat.
A taky vyzkoušet, jestli jste měřili správně a kapsy fungujou i jinak, než jako dekorace.
Cestovní organizér - návodCestovní organizér - návodNeříkala jsem, že to bude stát za to?
Cestovní organizér - návodCestovní organizér - návodKdyž to tak vezmu kolem a kolem, vlastně ani nemusíte nikam cestovat, abyste takovou věc využili. Místo pasu seznam s nákupem a očkovací průkaz, kartičku do knihovny a můžete vyrazit do víru každodenní reality s pocitem, že jste si to pěkně zorganizovali.

Není nad to, dělat si radost.
Každej den aspoň jednu.

Já mám pro dnešek splněno hned dvakrát, takže teď je to na vás – vzhůru ke strojům a party může začít!

Odpovědět