Blog

Duhová deka - Návod

Jak ušít duhovou deku – návod

Protože mi vůbec, ale vůbec nikdo nevěří a ani moje životní dílo alias video nikoho nepřesvědčilo o tom, že to není žádná věda, rozhodla jsem se to přece jen popsat. Protože je to skoro kouzlo a zvládne to fakt každej, takže by byla škoda, kdybyste to aspoň nezkusili!

Nepotřebujete skoro nic. Jen ty látky, a těch je, pravda, trochu víc než obvykle.

  • Já objevila neuvěřitelnej výběr jednobarevných bavln v Domě látek (odkaz je přímo na gramáž, kterou jsem použila), čímž veřejně děkuju tomu, kdo mi z každý z těch dvaceti barev ustříhl 20 centimetrů. Musel to bejt fakt vopruz, ale moje peněženka dost ocenila, že nemusím kupovat celý metry. Upřímně ani nevím, co bych s nima dělala.
  • Na spodek deky jsem použila takovou chlupatou látku, kterou tu mám už několik let, ale klidně tam dejte nějakou flaušovou deku za pár korun z Ikea, on si toho stejně nikdo pro ten vršek všímat nebude 😉
  • Doprostřed přijde vatelín, ale protože tohle je deka kočárková, stačí ho bohatě metr a ani nemusí bejt moc tlustej.
  • Nakonec ještě asi pětimetrový 5 centimetrů široký proužek čehokoli na lem.

Teď už máte fakt všechno a můžete směle začít. Já to dělala takhle:

Nařezala jsem si 7 cm široké pruhy, z každého odstínu jeden, srovnala je vedle sebe tak, aby mi vznikla duha a všechny po délce sešila k sobě. Švy jsem sežehlila ke straně, jednou doprava, podruhé doleva, aby se mi to potom líp sešívalo.Duhová deka - návod
Vzniklý pruh je teď potřeba sešít tak, aby vznikl tunel. Já takhle spojila růžový pruh s fialovým.Duhová deka - NávodTakhle to vypadá po protočení lícovou stranou ven:Duhová deka - Návod
Teď bylo potřeba nařezat ty pruhy svisle, aby mi vznikly pestrobarevný řady. Klidně můžete všechny udělat taky 7 cm široký a budete mít prostě čtverečkovou deku. Já chtěla ten jakoby zvlněný efekt, aby to ještě o něco víc připomínala duhu a tak jsem směrem zleva řezala každý pruh o 0,5 cm širší, než byl ten předchozí.
Začala jsem na 3 cm. Druhý měl tímpádem 3,5 cm, třetí 4 cm atd. až do 7,5 cm. Pak jsem se začala vracet po půl centimetrech zpátky k trojce (7,5 cm, 7 cm, 6,5 cm …) a od trojky znovu nahoru (3,5 cm, 4 cm, 4,5 cm …), dokud jsem se prostě neprořezala na konec.
Pro jistotu jsem si na ně ještě nalepila čísla, protože jsem se bála, že pokud mi to tu někdo rozmetá, už to nikdy nedám dohromady. Klidně by je šlo napsat i krejčovskou křídou, ale rozhodně doporučuju tenhle krok nevynechat, jistota je jistota.
Duhová deka - NávodA teď konečně nastal čas na to kouzlo.
Já se rozhodla, že v levým horním rohu chci mít tmavě fialovou. Ta sousedila s růžovou, takže jsem jen vypárala ten šev mezi nima. Vznikl mi tak první pruh deky (ten vlevo). V druhém pruhu měla být nahoře světle růžová. Pod ní je tmavě růžová, takže jsem je od sebe zase musela odpárat, abych získala dlouhý pruh se světle růžovou úplně nahoře a tmavě růžovou úplně dole.
Duhová deka - NávodNa týhle fotce je vidět, že potřebuju červenou posunout o jedno níž. Musím tím pádem rozpárat ten šev, co je nad ní (tj. nad růžovou):Duhová deka - Návod
TDuhová deka - NávodTy pruhy jsou úzký a nit jde vytáhnout skoro sama, fakt – já to měla hotový, než se děti nasnídaly (a to se v tom jídle zrovna nešťouraj).Duhová deka - Návod
Duhová deka - Návod
Teď už je to vlastně skoro hotový.Zbývá sešít jednotlivý pruhy k sobě – já jsem to brala po dvou (a radši jsem si je i znovu číslovala, protože představa, že to nakonec nebude sedět a budu muset párat, mě rozhodně nelákala).Duhová deka - Návod Sešívala jsem vždycky dva sousední pruhy, až už nebylo co spojit a bylo skoro vyhráno. Jakmile se to vyžehlí, je docela dobře vidět, když to někde trochu ujede a není přesně růžek na růžku, ale o to rozhodně nejde. Aspoň mě teda ne a komu by to vadilo, může si rovnou koupit něco, co sešil stroj, protože ten má přesnost v popisu práce.
Mezi spodek deky a tu došitou nádheru jsem dala vatelín, sešpendlila jsem všechny vrstvy miliardou špendlíků a strávila skoro hodinu přemýšlením, jak to mám prošít, abych to na konci nějak nepřekombinovala a nepodělala.
Duhová deka - NávodNakonec jsem prošila svisle asi každou třetí řadu a bylo to dobrý rozhodnutí. Čím víc je deka prošitá, tím je těžší a míň nadýchaná a to jsem přesně nepotřebovala.
Ten černobílej lem byla trochu sázka do loterie, ale myslím, že se k tomu hodí úplně akorát. Jen jsem ho tentokrát udělala užší (z 5 cm), aby mi neschoval ty krajní úzký pruhy.
Duhová deka- návod
Duhová deka - Návod
A je hotovo.
Nic složitýho, co? Holt jsem zase měla pravdu, a tak to má bejt 😉

Takže směle do toho a hlavně se nezapomeňte pochlubit!

Odpovědět