Blog

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.cz

Jak ušít pytel na záda

Někdy v létě jsem si všimla, že kdo nemá na zádech pytel, ten jako by nebyl. Tipuju, že je to něco, co se nosí už asi tak rok a že ta móda skončila ve chvíli, kdy jsem se rozhodla, že ho taky potřebuju, protože tak to se mnou obvykle je, ale třeba se pletu. Pokud jo a taky jeden potřebujete, tak hurá na věc, za půl hodiny je totiž hotovo – a to se vyplatí!

Potřebovat budete:

 • 2 obdélníky vnější látky 40 x50 cm (nebo 30 x 40 cm, pokud ho šijete dětem)
 • 2 stejně velké obdélníky látky na vnitřek
 • 2 obdélníčky 6 x 10 cm na poutka
 • 4 metry šňůry na popruhy (dětem stačí 3 metry) – asi může být cokoli, já koupila takovou frajerskou lesklou za padesát korun  v místní švadlence, kde obvykle neseženu skoro nic, takže odhaduju, že ji budou mít všude 😉

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czNejdřív sešijte obdélníky na poutka – delší strany lícem k sobě.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czVzniklé ruličky protočte naruby, nejlíp pomocí svíracího špendlíku.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.cz

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czObrácené poutko přeložte napůl tak, aby šev zůstal uvnitř a nebyl na závěr vidět.
Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.cz
Poutka našijeme 5 cm od spodního okraje obdélníku tak, jak je vidět na následujících fotkách. Musejí směřovat dovnitř látky, aby po protočení zůstaly venku.Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.cz

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.cz
Sešpendlete k sobě horní stranu látky vnějšku a vnitřku a sešijte je. To samé zopakujte i s druhou dvojicí obdélníků. Sešíváme prozatím opravdu jen horní okraje, stejně jako na fotce:

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czKdyž rozložíte, co jste právě sešily, sežehlete šev směrem k látce vnitřku. Vzniknou dva velké obdélníky, které položíte lícem k sobě a sešijete. Než to uděláte, je potřeba ještě změřit, kde vznikne mezera na tunýlek, kterým na závěr provlečete šňůru. Od právě ušitého švu naměřte na látce vnějšku 1 cm a od něj další 2 cm. Přesně tam pak nebudete látky sešívat k sobě, jak je vidět tady:

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czJakmile je změřeno, můžete obdélníky přišít kolem dokola k sobě. kromě vynechaných 2 cm na obou stranách, je potřeba nechat ještě ve spodní části látky vnitřku nesešitou mezeru asi 10 cm. Tou na závěr všechno protočíte naruby.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czPo sešití ještě sestřihněte šikmo rohy, aby nakonec byly opravdu špičaté.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czLátku vnitřku vyžehlete tak, aby mezera nebyla vidět a zašijte ji při kraji na stroji. Bude schovaná, takže není potřeba složitě šít nenápadnými stehy ručně.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.cz

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czVnitřek nacpěte do vnějšku a vyžehlete tak, aby nikde nevykukoval. Při horním okraji vše prošijte.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czTeď už zbývá jen poslední řada stehů. Ta povede 2 centimetry pod právě prošitým, přesně tam, kde končí mezera, která vznikla při sešívání obdélníků.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czJe došito, zbývá jen šňůra. Přestřihněte ji na dvě stejně dlouhé části a každou z nich provlékněte vzniklým tunýlkem, od jedné strany ke druhé. Pokud máte svírací špendlík a nikdo vám do toho nehrabe, je to hotové raz dva.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czOba volné konce provlékněte poutkem a dole udělejte pevný uzel.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czMně se to všechno nějak rozmotalo, ale teď si říkám, že ty střapce, co mi tam omylem vznikly, vypadají vlastně docela dobře.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czHotovo. Pytel je na světe! Můžete do něj s klidem nacpat všechno to, co s sebou nutně potřebujete všude tahat a co se do kabelky lidských rozměrů prostě nevejde a vyrazit do víru velkoměsta (nebo na pískoviště;)

Jak ušít pytel na záda - fotonávod

Jak ušít pytel na záda www.notjustmom.cz

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.cz

Jak ušít pytel na záda www.notjustmom.czA jestli vám to trvalo dýl než hodinu, ať se propadnu do západního Německa!

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

24 Comments

 1. Dobry den. Krasny vak! Chci se zeptat nez začnu sit. Mam krasnou látku, ktera je ale potistena jen z licove strany.. ta vase na fotkach vypada oboustranne dobre ale znesnadnuje to pro me navod.😀 Jde mi o to, zda mam poutka nasit na licovou nebo rubovou stranu latky? Diky

 2. Aha, vidíte, to mě vůbec nenapadlo! Poutka je potřeba našít na lícovou stranu- jinak by po protočení zůstaly někde mezi podšívkou 😉
  Snad to pomůže!

 3. Jana štanderová

  Dobrý den, já to nechápu vůbec. Píšete: když rozložíte co jste právě sešily.Já nemám páru co sešít a jak.
  Díky Jana

 4. Moc zdravím! Ani se nedivím, že to nechápete, někam mi úplně zmizely některé popisky k fotkám a bez nich to vážně nedávalo smysl 😀 Už jsem je vrátila na místo, takže teď by to mělo být srozumitelné, ale kdyby i tak ne, určitě napište a já to napravím!

 5. Jana štanderová

  Děkuji moc, už jsem to dala i bez toho, je fakt že to tam chybělo:-).
  Jsem úplný laik, tak ještě jednou díky.
  Vnouček už se raduje z baťůžku:-).
  Hezký den.

 6. Jste dobrá!! A já se polepším 😉

 7. calamity-jane

  Jaký, prosím, zvolit materiál? Předpokládám, že nějaký nepružný. Třeba plátno? Děkuji

 8. Plátno je určitě nejlepší. Kdyby ta látka pružila, nebude držet tvar. Třeba v IKEA mají super pevné látky na závěsy, ty jsou fajn a ani nestojí moc peněz. Já tenhle pytel šila z nylonu, ale ten pod jehlou klouže a taky se hůř shání 😉

 9. Asi jsem blbá ale každou šňůru do jedné poloviny tunylku? 😀 děkuji… Mlíko mi už asi opravdu leze na mozek

 10. Jojo, přesně tak – pak se každá provlíkne tím očkem na boku a dole zauzluje, jinak by to stahování nefungovalo jak má 😉

 11. Díky za fajnový návod. Mám ušito pro syna do první třídy. Podle Vašeho návodu se to šilo skoro samo…

 12. To mám radost! Já si nikdy nejsem jistá, jestli jsem na ěnco nezapomněla 😉

 13. Myslela jsem, že to nedám, ale jde to samo! Bezva návod, děkuji :-).

 14. Tak to mám radost, že to funguje!

 15. Dobrý den, inspirovala jsem se Vaším návodem, včetně provlečení šňůry, kterou jsem rozstřihla na dvě části a provlékla, jak uvádíte. ALE: stahování horního otvoru batůžku bylo obtížné, a tak jsem hledala v dalších návodech. Vtip je v tom, že se šnůra navlékne vcelku, a to tak, aby se v tunýlku nejdříve vytvořil kruh:

  “ Nakonec provlékněte pomocí spínacího špendlíku šňůru tunelem tak, aby se uvnitř vytvořil kruh. – provlékněte šňůru celým tunelem tak, aby oba konce vycházely z té stejné (první) dírky – znovu provlékněte šňůru, tentokrát pouze z jedné strany, z první dírky do druhé, vytáhněte šňůru ven, protáhněte ji poutkem a zase protáhněte druhou stranou tunelu zpátky a ven z první díry – vytáhněte šňůru ven, protáhněte druhým poutkem a spojte oba konce uzlem.
  Více na: https://tchiboblog.cz/jednoduchy-ruksak/

 16. No vida! To je super, že to jde i jinak a funguje vám to líp – děkuju za doplnění! 😉

 17. Skvělý návod, Dcerka mě o tento baťůžek prosila, tak jsem se dnes do toho pustila a mám radost, že se mi povedl. Zítra až se probudí, bude mít malé překvapení a půjde s ním do školky 🙂 A šňůrku jsem také provlékala kolem dokola, stahování je pak velice snadné 🙂 Ještě jednou děkuji!

 18. Dobrý den/ Ahoj, napsala bys prosím nezkušeným z jaké látky batoh ušít?

  Díky moc 🙂

  Anička

 19. Tak to je super, že se podařilo a bude ve školce za frajerku! 😉

 20. J8 ho šila z nylonu, aby se tak snadno neušpinil, ale ten se hůř šije, protože klouže.. klidně z nějaké pevnější látky z Ikea, ta by dobře držela…

 21. Ahoj….
  áno opäť otázka ohľadom materiálu 😀 tiež so šitím začínam a teda tie kombinácie moc neovládam. mám kočiarkovinu….. je to vhodný materiál? a ak sa „hecnem“ chcela by som dať na vrch panel. popis panelu: teplakovina cottonblend nepocesana 280g
  Bavlna elastan povrch poliester. Vďaka za radu 😀
  a pecka návod 🙂

 22. Hlavní je oboje před šitím vyprat, aby se to pak po ušití případně celý nesrazilo každý na jiný rozměr a nějak nezkrabatilo. Já se obvykle snažím nemíchat pružný a nepružný materiály, ale pokud bude pytel z kočárkoviny (což je super, jen při šití bude možná trochu klouzat) a z teplákoviny jen aplikace na tý hlavní látce, určitě bych to zkusila! Držím palce, ať se podaří 😉

 23. Dobrý den, přidávám ještě dotaz k látkám. Sehnala jsem v oblíbeném vzoru synovců jen teplákovinu. Samozřejmě vše předem vyperu dle instrukcí v e-shopu. Myslíte, že je to vhodný materiál na ruksak? Předem moc díky.

 24. Tak to popravdě nevím . záleží, co v něm budou nosit…jak je ta teplákovina pružná, bála bych se trochu, že se to bude vytahovat. Zkuste to jen složit jako raneček a dát do toho třeba láhev s vodou a uvidíte 😉 Mohlo by pomoct podžehlení nějakou výztuhou, pak to tak pružit nebude. A dejte kdyžtak vědět, samotnou by mě to zajímalo!

Odpovědět