Blog

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.cz

Jak ušít pytel na záda

Někdy v létě jsem si všimla, že kdo nemá na zádech pytel, ten jako by nebyl. Tipuju, že je to něco, co se nosí už asi tak rok a že ta móda skončila ve chvíli, kdy jsem se rozhodla, že ho taky potřebuju, protože tak to se mnou obvykle je, ale třeba se pletu. Pokud jo a taky jeden potřebujete, tak hurá na věc, za půl hodiny je totiž hotovo – a to se vyplatí!

Potřebovat budete:

 • 2 obdélníky vnější látky 40 x50 cm (nebo 30 x 40 cm, pokud ho šijete dětem)
 • 2 stejně velké obdélníky látky na vnitřek
 • 2 obdélníčky 6 x 10 cm na poutka
 • 4 metry šňůry na popruhy (dětem stačí 3 metry) – asi může být cokoli, já koupila takovou frajerskou lesklou za padesát korun  v místní švadlence, kde obvykle neseženu skoro nic, takže odhaduju, že ji budou mít všude 😉

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czNejdřív sešijte obdélníky na poutka – delší strany lícem k sobě.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czVzniklé ruličky protočte naruby, nejlíp pomocí svíracího špendlíku.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.cz

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czObrácené poutko přeložte napůl tak, aby šev zůstal uvnitř a nebyl na závěr vidět.
Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.cz
Poutka našijeme 5 cm od spodního okraje obdélníku tak, jak je vidět na následujících fotkách. Musejí směřovat dovnitř látky, aby po protočení zůstaly venku.Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.cz

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.cz
Sešpendlete k sobě horní stranu látky vnějšku a vnitřku a sešijte je. To samé zopakujte i s druhou dvojicí obdélníků. Sešíváme prozatím opravdu jen horní okraje, stejně jako na fotce:

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czKdyž rozložíte, co jste právě sešily, sežehlete šev směrem k látce vnitřku. Vzniknou dva velké obdélníky, které položíte lícem k sobě a sešijete. Než to uděláte, je potřeba ještě změřit, kde vznikne mezera na tunýlek, kterým na závěr provlečete šňůru. Od právě ušitého švu naměřte na látce vnějšku 1 cm a od něj další 2 cm. Přesně tam pak nebudete látky sešívat k sobě, jak je vidět tady:

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czJakmile je změřeno, můžete obdélníky přišít kolem dokola k sobě. kromě vynechaných 2 cm na obou stranách, je potřeba nechat ještě ve spodní části látky vnitřku nesešitou mezeru asi 10 cm. Tou na závěr všechno protočíte naruby.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czPo sešití ještě sestřihněte šikmo rohy, aby nakonec byly opravdu špičaté.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czLátku vnitřku vyžehlete tak, aby mezera nebyla vidět a zašijte ji při kraji na stroji. Bude schovaná, takže není potřeba složitě šít nenápadnými stehy ručně.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.cz

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czVnitřek nacpěte do vnějšku a vyžehlete tak, aby nikde nevykukoval. Při horním okraji vše prošijte.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czTeď už zbývá jen poslední řada stehů. Ta povede 2 centimetry pod právě prošitým, přesně tam, kde končí mezera, která vznikla při sešívání obdélníků.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czJe došito, zbývá jen šňůra. Přestřihněte ji na dvě stejně dlouhé části a každou z nich provlékněte vzniklým tunýlkem, od jedné strany ke druhé. Pokud máte svírací špendlík a nikdo vám do toho nehrabe, je to hotové raz dva.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czOba volné konce provlékněte poutkem a dole udělejte pevný uzel.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czMně se to všechno nějak rozmotalo, ale teď si říkám, že ty střapce, co mi tam omylem vznikly, vypadají vlastně docela dobře.

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.czHotovo. Pytel je na světe! Můžete do něj s klidem nacpat všechno to, co s sebou nutně potřebujete všude tahat a co se do kabelky lidských rozměrů prostě nevejde a vyrazit do víru velkoměsta (nebo na pískoviště;)

Jak ušít pytel na záda - fotonávod

Jak ušít pytel na záda www.notjustmom.cz

Jak ušít pytel na záda - fotonávod na www.notjustmom.cz

Jak ušít pytel na záda www.notjustmom.czA jestli vám to trvalo dýl než hodinu, ať se propadnu do západního Německa!

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

8 Comments

 1. Dobry den. Krasny vak! Chci se zeptat nez začnu sit. Mam krasnou látku, ktera je ale potistena jen z licove strany.. ta vase na fotkach vypada oboustranne dobre ale znesnadnuje to pro me navod.😀 Jde mi o to, zda mam poutka nasit na licovou nebo rubovou stranu latky? Diky

  1. Aha, vidíte, to mě vůbec nenapadlo! Poutka je potřeba našít na lícovou stranu- jinak by po protočení zůstaly někde mezi podšívkou 😉
   Snad to pomůže!

 2. Jana štanderová

  Dobrý den, já to nechápu vůbec. Píšete: když rozložíte co jste právě sešily.Já nemám páru co sešít a jak.
  Díky Jana

  1. Moc zdravím! Ani se nedivím, že to nechápete, někam mi úplně zmizely některé popisky k fotkám a bez nich to vážně nedávalo smysl 😀 Už jsem je vrátila na místo, takže teď by to mělo být srozumitelné, ale kdyby i tak ne, určitě napište a já to napravím!

   1. Jana štanderová

    Děkuji moc, už jsem to dala i bez toho, je fakt že to tam chybělo:-).
    Jsem úplný laik, tak ještě jednou díky.
    Vnouček už se raduje z baťůžku:-).
    Hezký den.

    1. Jste dobrá!! A já se polepším 😉

 3. Jaký, prosím, zvolit materiál? Předpokládám, že nějaký nepružný. Třeba plátno? Děkuji

  1. Plátno je určitě nejlepší. Kdyby ta látka pružila, nebude držet tvar. Třeba v IKEA mají super pevné látky na závěsy, ty jsou fajn a ani nestojí moc peněz. Já tenhle pytel šila z nylonu, ale ten pod jehlou klouže a taky se hůř shání 😉

Odpovědět